Głównym z trudnych problemów w lwiej części miast w naszym kraju jest infrastruktura drogowa. Nasze miasta nie są zaadaptowane do tak dużego natężenia korków, jaki powstał poprzez zwiększenie się ilości samochodów na naszych szosach. Z tego powodu jedną z najważniejszych kierunków rozwoju które musi rozpocząć prawie każde miasto jest inwestycja w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by polepszyć wygodę krakowian a także usprawni integralność infrastruktury Krakowa.

Na tle innych gmin, nowe projekty drogowe w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, jednak zanim ono powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz nawierzchnie drogowe trzeba zainwestować sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
całkowicie napędzaną elektrycznie linię autobusów – jedyną w Polsce,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowoczesnych dróg dojazdowych pomiędzy już istniejącymi drogami i remonty już powstałych tras autobusowych i połączeń podmiejskich.
Krakowianie remontów nie lubią – problemy w komunikacji i dojazdach do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto zaś mieć jasność tego, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i aby było wygodniej, trzeba cierpliwości.Prezydent Krakowa
Inwestycje w rozwój transportu to nie jedynie nowe drogi, jak również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i odporna. (jednym z takich wzorów jest ścieralna powierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze wielu zmian i nowych pomysłów, aby poruszało się po nim dobrze. Nie tylko autem, ale też autobusami. Ale widać jasno, że całość jest na najlepszej drodze do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.